A HISTORY ON THE WORLD

"Wardian case" bol prvým typom terária, zapečatenou ochrannou nádobou pre rastliny. V 19. storočí sa začalo používať pri ochrane zahraničných rastlín dovážaných do Európy zo zámoria, z ktorých veľká väčšina rastlín bez použitia "skrniek" uhynula, pri dlhých cestách po mori, čo frustrovalo mnoho vtedajších vedeckých a amatérskych botanikov.

Prípad Wardian bol priamym predchodcom moderného terária,moosária, vivária či floriária a inšpiráciou je pre sklenené akvárium. Vynašiel ho Dr. Nathaniel Bagshaw Ward (1791–1868) z Londýna asi v roku 1829 po náhodnom objave, ktorý ho inšpiroval.

Kniha Wardian: Ako jednoduchá skrinka presťahovala rastliny a zmenila svet!

Prvé plavby

Prvý testy "skriniek" sa uskutočnil v júli 1833, keď Dr. Ward dopravil dva špeciálne skonštruované glazované kufre naplnené britskými papradiami a trávami až do austrálskeho Sydney. Niekoľkomesačná plavba umožnila zachovať chránené rastliny stále v poriadku. stav pri príchode. Spiatočnú cestu uskutočnili o niečo zaujímavejšie rastliny, množstvo pôvodných austrálskych druhov, ktoré predtým transport nikdy neprežili. Rastliny dorazili v dobrej kondícii po búrlivej plavbe okolo mysu Horn.

Paprade ako symbol zrdavia

Ward tiež choval zámotky molí a podobne v zatavených sklenených fľašiach a v jednej zistil, že spóry papradí a druh trávy vyklíčili a rástli v pôde. Nechal skrinku neporušenú asi štyri roky , zistil že paprade sú rovnaké a tráva skutočne raz zakvitla. Po tomto čase však tesnenie zhrdzavelo a rastliny čoskoro zomreli vplyvom zlého vzduchu. Pochopil, že musí dať stolárovi spraviť tesné drevené puzdro.

Aj tvoja rastlina má svoju históriu...