DIY HAND MADE NATURIUM

RASTLINNÉ TERÁRIUM

Upgrade: 28.09.2020

Túžite aj vy po vlastnej sklenenej kompozícii s rastlinami? Vytvorte si ho podľa stručného návodu, ktorý sme pripravili pre vás.

/ DRENÁŽNA VRSTVA /

Najdôležitešia časť v teráriách je správne vetranie zeminy. Tak ako rastliny či stromy v lese aj ich korene musia "dýchať ", rovnako aj rastliny či stromy v teráriách potrebujú svoj vzduch v koreňoch, tak aby sa nezadusili.

/ AKTIVÁCIA /

Po drenážnej vrstve použijeme aktivačné uhlie tak, aby sme pokryli celú vrstuv. Ideálna výška aktivátora je 1-2 cm. Filtračné uhlie je ingredienciou, ktorá pre správne fungovanie ekosystému v teráriách zabraňuje v tvorbe plesní, vykonáva funkciu absorbovania toxických látok a má funkciu spomalovača rastu v prvých mesiacoch. Uhlie je prírodný zdroj filtrácie, ktorý sa používa aj pri čistení vody....

/ ROZDELENIE FARIEB /

Ak túžite osviežiť terárium farbami, použitím piesku v rôznych farbách s rovnakým postupom ako pri aktivácii uhlia docielite nasypaním a uhladením. Fantázia pri vrstvách je iba na vás, no piesok sypte, iba po stranách a nechajte stred terária voľný, tak aby spodná vrstva pred nasypaním zeminy bola vrstva aktivátora.

/ VRSTVA ZEMINY /

Bez zeminy to nepôjde! Každá rastlina potrebuje byť zasadená do správnej vrstvy a rovnako aj správnej zeminy. Výška vrstvy je vždy individuálna, no mala by mať minimálne 3-4 cm a to podľa druhu základného stromu, ktorý budete "sadiť" do terária. Zeminu si rozdelíme na 2 časti., kde prvá vrstva bude na vytvorenie priestoru pre rastliny. Rastliny sadíme tak, aby boli medzi nimi priestor a aby sa čo najmenej dotýkali skla. V prípade ak sadíte strom je potrebné zatlačiť dostatočne do zeminy a zasypať ich vrsvou druhou vrstvou zeminy. Paprade, či iné dekoračné rastliny možete sasadiť pomocou, dlhej pinzety, tak že ich korene vpychneme do druhej vrstvy. Hladítkom následne zarovnáte zeminu, tak že pritlačením druhej vrsvty vytvoríte rovnomerný podklad pre nasledujúcu dekoráciu.

/ DEKORÁCIA /

Vašu sklenenú kompozíciu si teraz môžete skrášliť doplnkami. Na výber je mnoho druhov machu, , papradí či menších rastlín, ktoré sú ideálne pre rastlinné teráriá, čiže fantázia v dekorácii je nekonečná. Chodíte často do prírody? Aj tam nájdete niekoľko " vecičiek " na doplnenie dekorácie " STAY CREATIV". Ak si vezmete z prírody na doplnenie terária, mach či iné rastliny, nechajte ich prevetrať pred zasadením aspoň 1-2 dni, tak aby ste prípadný hmyz, nezasadili do kompozície.

/ ZÁVLAHA EKOSYSTÉMU /

Posledná etapa je závlaha rastlín. Najlepším spôsobom závlahy pre rastliny je použitie rozpašovača na kvety. Imitácia dažďa pomocou rozprašovača je to isté, ako prirodzený dážď v lese. Závlaha by mala byť v prvom momente dostatočná a zemina musí byť nasiaknutá vodou po celej výške vrstvy.

28.9.202016.9.2020