AKO SA STARAŤ O VAŠE TERÁRIUM

Sadenie rastlín je fascinujúci proces. Rastliny v teráriách rastú vlastným spôsobom a tešia sa z oka svojho majiteľa. Náš vplyv na terárium a na procesy prebiehajúce v tomto mikro systéme je obmedzený.

ZATVORENÉ TERÁRIUM

Starostlivosť o naše zatvorené terárium je jednoduchá. V prvom rade je terárium vhodne umiestniť, tak aby mali rastliny dostatok svetla, vždy záleží aké zloženie teráriá si zakúpite. Po zakúpení je vhodné terárium každý druhý týžďeň na noc otvoriť, pre lepšiu výmenu vzduchu. Po určitom čase si terárium vytvorí vlastný ekosystém.

Ako je to možné?

Vplyvom teploty a svetla sa bude na vnútornej strane skle zrážať voda, ktorá v nádobe cirkuluje a opäť padá do pôdy a na listy rastlín. Takýto ekosystém dokáže pri optimálnych podmienkach fungovať bez doplnenia vlahy aj niekoľko mesiacov či rokov.

Závlaha

Preliatie terárrií sú najčastejšími chybami, no určite nedovoľte aby vám vyschlo! Premokreniu sa najlepšie vyhneme, ak terárium v intervaloch raz za 10 dní otvoríme pri doplnení vody a použijeme rozprašovač na kvety. Používaním rozprašovaču imitujeme rastlinnému svetu dážď a takýto spôsob závlahy je pre terárium aj najviac prirodzený.

Denné svetlo, či polotieň?

Zatvorené terárium je ideálne umiestnisť na štandardné denné svetlo a najideálnejšie je miesto pri okne, kde rastliny majú dostatok svetla po celý rok. Rastliny v letných mesiacoch milujú slnko, no nevystavujte ich priamemu slnku na logii či terase, môžu sa spáliť. V zime je ideálne ich umiestniť na denné slnko. Vyhýbajte sa vykurovacím telesám.

Vzduch

Zatvorené rastlinné terárium, už podľa názvu aj histórie nepotrebuje takmer žiadne vetranie, keďže princíp mini ekosystému je v podstate "perpetumobile". S času, načas je ideálne terárium na noc otvoriť a nechať ho preveterať, všetko záleží o zložení terárií.

OTVORENÉ TERÁRIUM

Rovnako ako zatvorené terárium, aj otvorené potrebuje svoju "opateru". V otvorených teráriách je vlhkosť aj teplota nižšia, ako v zatvorených teráriách. Preto je nutné prispôsobiť podmienky rastlinám v nich.

Ako zavlažovať

Otvorené teráriá zavlažujeme najlepšie destilovanou vodou v ranných hodinách, minimálne 2-krát za týždeň. Rastlinný svet kropíme výdatne vždy tak, aby sa vodou napila celá vrchná vrstva substrátu, klasicky s pomocou rozprašovača na kvety, vtedy je imitácia dažďa pre rastliny.

Ideálne, slnko či polotieň?

Pre otvorené terárium je ideálne mierne svetlé až svetlé stanovisko. Nikdy nedávajte otvorené terárium priamo na slnko. V závislosti od zloženia je potrebné terárium prispôsobiť od individuálnych svetelných a teplotných podmienok, preto pri kúpe sa poraďte, aké terárium a jeho zloženie je pre vás ideálne.

SUKULENTNÉ TERÁRIUM

Suchozemské rastliny potrebujú na prežitie oveľa menšiu starostlivosť, preto ich odporúčame aj "laikom". Tieto rastliny potrebujú viac slnka, preto nepoužívame pre tento druh rastlín zatvorené teráriá.

Menej vlahy je viac

Sukulenty zadržiavajú vodu v podzemných hľuzách alebo napučaných koreňoch. Preto môžu tieto rastliny prežiť dlhé obdobie sucha. Pod úrovňou povrchu pôdy sa voda stráca pomalšie, preto závlahu vykonajte iba ak sú listy zvráskavené (to je znamenie na doplnenie vody). Ideálne je použiť destilovanú či mäkkú vodu, a to zväčša hňeď ráno.

Slnko, slnko a znova slnko

Pojem sukulent pochádza z latinského slova „succus“, čo znamená šťava. Spoločným znakom sukulentov je schopnosť dobre znášať extrémne sucho a prebytok tepla i svetla, preto sa nemusíte báť vystaviť terárium priamemu slnku aj na balkónoch či terasách.

Vzduch

Subtropické rastliny je potrebné viac vetrať a nemajú radi vlhký vzduch, preto zatvorené terárium je nevhodné pre tento typ rastlín. Čím viac tepla a sucha, tým dlhšie sukulenty vydržia v dobrej kondícii. V zime môžete terárium položiť na svetlé miesto s dostatkom vzduchu, no vyvarujte sa vykurovacím telesám. Sukulenty v zimnom období spia!

Neviete ako na to? Napíšte nám a budeme sa snažiť pomôcť...

27.9.2020